Te interesează să înțelegi de ce migrează parlamentarii și cum se leagă asta de restul problemelor partidelor și politicii românești? Citește analizele OpenPolitics despre cauzele și consecințele migrației parlamentare și despre rolul partidelor în acest fenomen. Sau vezi video-infograficul realizat de noi pe această temă.

Migrări recente

Dată Persoană Partid vechi Partid nou
27 octombrie 2020 Dragoş-Petruţ Bârlădeanu PSD Indep.
8 septembrie 2020 Marian-Gheorghe Cucşa PSD Indep.
1 septembrie 2020 Eusebiu-Manea Pistru PMP PSD
1 septembrie 2020 Dan-Răzvan Rădulescu USR Indep.
1 septembrie 2020 Lavinia-Corina Cosma USR Indep.
1 septembrie 2020 Luminiţa-Maria Jivan PSD Indep.
25 august 2020 Marilena-Emilia Meiroşu PSD PNL
30 iunie 2020 Marius Bodea PNL Indep.
24 iunie 2020 Eugen Durbacă PRO România PSD
24 iunie 2020 Andrei Dominic Gerea Indep. PSD
23 iunie 2020 Alina Teiş PSD PRO România
3 iunie 2020 Steluţa-Gustica Cătăniciu Indep. PSD
3 iunie 2020 Constantin Avram Indep. PSD
3 iunie 2020 Mihai Doru Oprişcan Indep. PSD
3 iunie 2020 Varujan Vosganian Indep. PSD
3 iunie 2020 Anton Anton Indep. PSD
3 iunie 2020 Daniel Olteanu Indep. PSD
2 aprilie 2020 Eusebiu-Manea Pistru Indep. PMP
9 martie 2020 Marius-Gheorghe Surgent Indep. PNL
9 martie 2020 Florică Ică Calotă Indep. PNL
9 martie 2020 Ion Tabugan Indep. PNL
9 martie 2020 Toma-Florin Petcu Indep. PNL
9 martie 2020 Adrian Mocanu Indep. PMP
25 februarie 2020 Mircea-Gheorghe Drăghici PSD Indep.
10 februarie 2020 Dumitru Lovin ALDE Indep.
10 februarie 2020 Andrei Dominic Gerea ALDE Indep.
10 februarie 2020 Steluţa-Gustica Cătăniciu ALDE Indep.
10 februarie 2020 Anton Anton ALDE Indep.
10 februarie 2020 Varujan Vosganian ALDE Indep.
10 februarie 2020 Mihai Doru Oprişcan ALDE Indep.
10 februarie 2020 Daniel Olteanu ALDE Indep.
10 februarie 2020 Constantin Avram ALDE Indep.
10 februarie 2020 Eusebiu-Manea Pistru ALDE Indep.
10 februarie 2020 Marius-Gheorghe Surgent ALDE Indep.
10 februarie 2020 Ion Tabugan ALDE Indep.
10 februarie 2020 Florică Ică Calotă ALDE Indep.
10 februarie 2020 Toma-Florin Petcu ALDE Indep.
10 februarie 2020 Adrian Mocanu ALDE Indep.
3 februarie 2020 Alexandra-Corina Bogaciu PRO România PSD
3 februarie 2020 Georgian Pop PRO România PSD
3 februarie 2020 Ştefan-Alexandru Băişanu Indep. PSD
3 februarie 2020 Ana Birchall PSD Indep.
3 februarie 2020 Graţiela Leocadia Gavrilescu Indep. PSD
3 februarie 2020 Marian-Gheorghe Cucşa Indep. PSD
28 ianuarie 2020 Ion Cupă ALDE PMP
20 ianuarie 2020 Sorin Mihai Cîmpeanu PRO România PNL
20 ianuarie 2020 Liviu-Ioan Balint PRO România PNL
20 ianuarie 2020 Mircea Marius Banias PRO România PNL
20 ianuarie 2020 Remus-Adrian Borza PSD PNL
20 ianuarie 2020 Daniel Constantin Indep. PNL
20 ianuarie 2020 Damian Florea PRO România PNL
20 ianuarie 2020 Marilena-Emilia Meiroşu PRO România PSD
18 decembrie 2019 Neculai Iftimie PSD Indep.
18 decembrie 2019 Cristina Burciu PSD PNL
9 decembrie 2019 Elena Hărătău PSD PNL
4 decembrie 2019 Mihăiţă Găină Indep. PNL
26 noiembrie 2019 Daniel Constantin PRO România Indep.
23 octombrie 2019 Toma-Florin Petcu Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Daniel Olteanu Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Marius-Gheorghe Surgent Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Dumitru Lovin Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Constantin Avram Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Florică Ică Calotă Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Mihai Doru Oprişcan Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Eusebiu-Manea Pistru Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Adrian Mocanu Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Andrei Dominic Gerea Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Varujan Vosganian Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Ion Tabugan Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Steluţa-Gustica Cătăniciu Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Anton Anton Indep. ALDE
23 octombrie 2019 Ion Cupă Indep. ALDE
22 octombrie 2019 Daniel Olteanu PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Eusebiu-Manea Pistru PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Constantin Avram PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Toma-Florin Petcu PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Florică Ică Calotă PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Varujan Vosganian PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Andrei Dominic Gerea PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Ion Tabugan PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Mihai Doru Oprişcan PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Dumitru Lovin PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Anton Anton PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Marius-Gheorghe Surgent PRO România Indep.
22 octombrie 2019 Adrian Mocanu PRO România Indep.
21 octombrie 2019 Steluţa-Gustica Cătăniciu PRO România Indep.
14 octombrie 2019 Mihai Niţă Indep. PRO România
14 octombrie 2019 Gabriel Petrea PSD PRO România
2 octombrie 2019 Mihăiţă Găină PSD Indep.
2 octombrie 2019 Dumitru Lovin Indep. PRO România
24 septembrie 2019 Ion Tabugan Indep. PRO România
24 septembrie 2019 Mihai Doru Oprişcan Indep. PRO România
24 septembrie 2019 Daniel Olteanu Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Varujan Vosganian Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Marius-Gheorghe Surgent Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Florică Ică Calotă Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Eusebiu-Manea Pistru Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Adrian Mocanu Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Toma-Florin Petcu Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Anton Anton Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Constantin Avram Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Andrei Dominic Gerea Indep. PRO România
23 septembrie 2019 Steluţa-Gustica Cătăniciu Indep. PRO România
18 septembrie 2019 Dumitru Lovin ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Mihai Doru Oprişcan ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Daniel Olteanu ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Ion Tabugan ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Constantin Avram ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Adrian Mocanu ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Toma-Florin Petcu ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Varujan Vosganian ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Andrei Dominic Gerea ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Steluţa-Gustica Cătăniciu ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Anton Anton ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Florică Ică Calotă ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Marius-Gheorghe Surgent ALDE Indep.
18 septembrie 2019 Eusebiu-Manea Pistru ALDE Indep.
16 septembrie 2019 Marian-Gheorghe Cucşa ALDE Indep.
16 septembrie 2019 Ştefan-Alexandru Băişanu ALDE Indep.
16 septembrie 2019 Graţiela Leocadia Gavrilescu ALDE Indep.
16 septembrie 2019 Ion Cupă ALDE Indep.
16 septembrie 2019 Mihai Niţă ALDE Indep.
2 septembrie 2019 Emanuel-Iuliu Havrici PSD PRO România
26 august 2019 Alexandru Bălănescu PSD PRO România
26 august 2019 Florinel Stancu PSD PRO România
26 august 2019 Liviu-Ioan Balint PSD PRO România
24 iunie 2019 Mihai Valentin Popa PSD PRO România
24 iunie 2019 Damian Florea PSD PRO România
12 iunie 2019 Nicolae Bănicioiu Indep. PRO România
12 iunie 2019 Petru-Sorin Marica Indep. PRO România
12 iunie 2019 Alin Vasile Văcaru Indep. PRO România
12 iunie 2019 Victor-Viorel Ponta Indep. PRO România
12 iunie 2019 Octavian Petric Indep. PRO România
12 iunie 2019 Mihaela Huncă Indep. PRO România
12 iunie 2019 Gabriela-Maria Podaşcă Indep. PRO România
12 iunie 2019 Mircea-Titus Dobre Indep. PRO România
12 iunie 2019 Radu - Adrian Pau Indep. PRO România
12 iunie 2019 Ion Mocioalcă Indep. PRO România
12 iunie 2019 Ion Spânu Indep. PRO România
12 iunie 2019 Mihai Mohaci PSD PRO România
12 iunie 2019 Oana-Silvia Vlăducă Indep. PRO România
12 iunie 2019 Cătălin-Ioan Nechifor Indep. PRO România
12 iunie 2019 Alexandru-Ioan Andrei Indep. PNL
12 iunie 2019 Eugen Durbacă Indep. PRO România
12 iunie 2019 Georgian Pop Indep. PRO România
12 iunie 2019 Alexandra-Corina Bogaciu Indep. PRO România
12 iunie 2019 Marilena-Emilia Meiroşu Indep. PRO România
12 iunie 2019 Sorin Mihai Cîmpeanu Indep. PRO România
12 iunie 2019 Mircea Marius Banias Indep. PRO România
12 iunie 2019 Daniel Constantin Indep. PRO România
12 iunie 2019 Mihai Tudose Indep. PRO România
3 iunie 2019 Remus-Adrian Borza Indep. PSD
15 aprilie 2019 Petru-Sorin Marica PSD Indep.
18 februarie 2019 Alexandru-Ioan Andrei PSD Indep.
4 februarie 2019 Constantin-Cătălin Zamfira Indep. PSD
4 februarie 2019 Octavian Petric PSD Indep.
4 februarie 2019 Radu - Adrian Pau PSD Indep.
4 februarie 2019 Georgian Pop PSD Indep.
4 februarie 2019 Oana-Silvia Vlăducă PSD Indep.
4 februarie 2019 Mihai Tudose PSD Indep.
4 februarie 2019 Alexandra-Corina Bogaciu PSD Indep.
4 februarie 2019 Ion Mocioalcă PSD Indep.
17 decembrie 2018 Mihai Valentin Popa Indep. PSD
17 decembrie 2018 Mihai Mohaci Indep. PSD
10 decembrie 2018 Ion Spânu PSD Indep.
10 decembrie 2018 Mihai Mohaci PSD Indep.
10 decembrie 2018 Mihai Valentin Popa PSD Indep.
19 noiembrie 2018 Matei-Adrian Dobrovie Indep. PNL
14 noiembrie 2018 Constantin-Cătălin Zamfira PSD Indep.
12 noiembrie 2018 Cristian-George Sefer PMP PSD
15 octombrie 2018 Matei-Adrian Dobrovie USR Indep.
5 septembrie 2018 Mihaela Huncă PSD Indep.
9 iulie 2018 Adrian Mocanu Indep. ALDE
5 iulie 2018 Adrian Mocanu PMP Indep.
27 iunie 2018 Daniel Olteanu Indep. ALDE
20 iunie 2018 Ovidiu-Ioan Sitterli Indep. PNL
4 iunie 2018 Ion Tabugan Indep. ALDE
4 iunie 2018 Mihai Doru Oprişcan Indep. ALDE
29 mai 2018 Valeriu-Andrei Steriu PMP PSD
29 mai 2018 Nicolae Bănicioiu PSD Indep.
24 mai 2018 Mircea-Titus Dobre PSD Indep.
24 mai 2018 Gabriela-Maria Podaşcă PSD Indep.
23 mai 2018 Daniel Olteanu PNL Indep.
22 mai 2018 Marilena-Emilia Meiroşu PSD Indep.
22 mai 2018 Ion Tabugan PMP Indep.
21 mai 2018 Cătălin-Ioan Nechifor PSD Indep.
28 martie 2018 Mihai Doru Oprişcan PNL Indep.
12 martie 2018 Damian Florea Indep. PSD
6 decembrie 2017 Eusebiu-Manea Pistru PNL ALDE
20 noiembrie 2017 Oana-Mioara Bîzgan-Gayral USR Indep.
13 noiembrie 2017 Adrian-Octavian Dohotaru USR Indep.
9 octombrie 2017 Ovidiu-Ioan Sitterli PSD Indep.
5 septembrie 2017 Victor-Viorel Ponta PSD Indep.
5 septembrie 2017 Alin Vasile Văcaru PSD Indep.
4 septembrie 2017 Remus-Adrian Borza ALDE Indep.
1 septembrie 2017 Liviu-Ioan Balint Indep. PSD
26 iunie 2017 Liviu-Ioan Balint PMP Indep.
20 iunie 2017 Sorin Mihai Cîmpeanu ALDE Indep.
20 iunie 2017 Damian Florea ALDE Indep.
18 iunie 2017 Octavian Goga PMP PSD
8 mai 2017 Daniel Constantin ALDE Indep.
8 mai 2017 Eugen Durbacă ALDE Indep.
8 mai 2017 Mircea Marius Banias ALDE Indep.